Společnosti

Ošetření vnitřního prostoru zubu

Ošetření vnitřku zubu se odborně nazývá endodontické ošetření. Díky ošetření se poškozený zub nemusí vytrhávat a svou funkci může plnit i v případě, že je mrtvý. Ošetření spočívá v čištění kořenových kanálku při výskytu velkého zánětu nebo odumření v důsledku zubního kazu nebo úrazu. Cílem endodoncie je předcházet nebo léčit infekce v kořenových kanálcích zubu. Ošetření se nemusíte obávat, je bezbolestné a pracuje se pouze v místě znecitlivění.,

zubař

Jak se při ošetření postupuje?

Počítejte s tím, že zákrok je časově náročný a u vícekořenových zubů může trvat až 3 hodiny. Čištění kanálků je náročné na nástroje a vybavení. Pro dokonalou přesnost se pracuje pod operačním mikroskopem a speciálními sterilními jednorázovými nástroji. Aby během čištění nedošlo ke znečištění ošetřovaného zubu krví nebo slinami, jako ochrana se používá bariérová gumová pomůcka. Kořenový kanálek musí být vyčištěn od veškerých zbytků zubní dřeně. K tomu specialistovi slouží speciální endodontické motory a chemické dezinfekce. Po vyčištění je důležité zaplnění kanálku a jeho hermetické uzavření. Do kanálku se tak již nedostanou nežádoucí bakterie, které způsobují infekci. Na uzavřené kanálky se pak aplikuje těsnící výplň nebo náhradní korunka. Během čištění a na závěr se vše kontroluje pomocí rentgenu.

úsměv

Po endodontickém ošetření počítejte s tím, že v oblasti ošetření budete pár dní po zákroku cítit tupou nepulzující bolest. Vzácně se může vyskytnout zvýšená tělesná teplota do 38°C a nebo se vyskytne obranná reakce organismu, kdy dochází k otoku měkkých tkání kolem zubu. V tomto případě je otok nutno řešit opětovným ošetřením kanálků a uvolnění hnisu z abscesu.

Specialisty mikroskopické endodoncie Praha najdete na klinice Clinic Medacal Group s.r.o., kteří poskytují kvalifikované lékařské služby od roku 2017 a jsou jedničkami v oboru.