Společnosti

Jak danit příjmy z investování?

Investování se v poslední době stalo extrémně populárním a věnuje se mu teď mnoho lidí. Většina nových investorů jsou mladí lidé, kteří si uvědomují, jak vysoká inflace ničí jejich úspory. Je naprosto logické a správné, že se proti inflaci chtějí bránit. A investování je skvělá zbraň, která nejenže dokáže inflaci zastavit, ale i porazit, pokud ji správně použijete.

Co ale mnohé nové investory trápí, je samozřejmě daňový systém. Daně nejsou pro nikoho příjemnou záležitostí a daňové přiznání nemá rád snad nikdo. Přece jenom, komu by se líbilo trávit tolik času tím, že budete své peníze dávat státu…

Zdanění příjmů z tradingu a investování probíhá naštěstí pouze jednou ročně. Proto mnoho lidí využívá služeb daňových poradců, když je to jen jednou za rok, není tak hrozné nechat si pomoct od profesionála. Určitě se tak vyhnete nepříjemným chybám a problémům s finančním úřadem.

trading

Výhoda investování je ta, že si nemusíte zakládat firmy ani si zřizovat živnostenský list. Daně můžete platit pouze jako daňový rezident. Tím se celá věc značně zjednoduší. Podnikatelé mají daňové povinnosti totiž mnohem složitější… Jako trader nebo investor navíc nemusíte řešit ani DPH, což je také velké plus.

Danit musíte veškeré své zavřené pozice. Pokud je tedy uzavřete dříve než do tří let. Pokud tedy investujete dlouhodobě, daním se můžete úplně vyhnout!

peněženka pod lupou

V praxi to funguje například tak, že koupíte akcii určité firmy v roce 2022. Akcii držíte po dobu pěti let (tedy do roku 2027) a pouze čekáte na vzrůst její hodnoty. Když ji v roce 2027 se ziskem prodáte, celý zisk si můžete ponechat a nemusíte podávat daňové přiznání, protože jste splnili časový test.

Podívejte se na stránky akcie a daně a přečtěte si o danění vašich investic více podrobností. Dozvíte se, jak danit kryptoměny nebo co si může trader z daně odepsat.