Muži a vousy
Někdo se mylně domnívá, že vousy nosí jen muži, kteří jsou líní se holit. To je velký omyl. Muž je oholen do tří minut. Úprava vousu a následná péče zabere někdy více času, a dokonce může být i dražší. Tedy pokud si je muž neupravuje sám.
Nedá se snad ani napsat kolik různých střihů jich existuje, vyjmenujme si jen namátkou třeba knír, bradka, dříve tolik oblíbené a snad i povinné licousy, muška, a tak dále. Nejlegračnější pojmenování je asi tak zvaná „kozí bradka“.
Každému se líbí něco jiného a každý muž chce vypadat jinak. Je zcela lhostejné, zda chce splynout s davem, nebo se nějak odlišovat. Proto volí úpravu vousů v tom svém, oblíbeném stylu. Pokud se přesně pro něj nemůžete nebo neumíte rozhodnout, vyberte si svůj vzor, nebo idol a pracujte s jeho fotografií. Vezměte ji s sebou k bradýři, pardon, holiči, a on vám již řekne název, popřípadě poradí, co a jak.
V současnosti je asi nejoblíbenější plná brada, anglicky řečeno v odborné terminologii (full) beard, francouzsky pak pouze „compléte“. Tento druh zástřihu vousu nosí skoro každý, ale je trochu pracnější o tento druh zástřihu pečovat. Vyholení lícní části musí být totiž na obou polovinách brady naprosto přesné. Jedna strana výš a druhá níž vypadá, řekněme, poněkud nekonvenčně. A muž pak vypadá jako trouba.
I obyčejný knír je třeba udržovat, a to nemyslím jen hygienu. Bohužel lze často vidět u kuřáků knír, s odpuštěním zasviněný, zažloutlý, což je nechutné a neznám ženu či dívku, které by se například líbání s takovým mužem líbilo.
Na závěr ještě rada, nevěřte článkům, kde vám nabízejí vodičku, či cokoli na zhoustnutí vašeho vousu.Nefunguje. Hustota je dána geneticky, totiž vaším fenotypem kůže, ale také vlivem hladiny pohlavních hormonů. Vousy můžete, stejně jako vlasy, jen opticky upravit tak, že hustěji vypadají.