Sport

Top sport světa: Bowling

Tuto hru zná každý. Po dráze se snažíte poslat těžkou kouli tak, aby shodila co nejvíce kuželek. Následně se vám započítají body za každou shozenou kuželku. Největší množství bodů dostanete za strike, tedy za situaci, kdy shodíte všechny kuželky. Navíc u tohoto sportu není žádné věkové omezení, jen musíte mít trpělivost, abyste se naučili správnou techniku, jak srazit pomocí koule co nejvíc kuželek, což nebude hned.

koule rozrážející kuželky

Co na sebe?

Na Bowling jsou potřeba jen speciální boty. Obuv nohy, která je vedoucí, má přilnout ke dráze, a proto by měla mít bota gumovou podrážku. Zadní noha by měla mít botu s koženou podrážkou a to proto, aby umožnila skluz. U ostatního oblečení stačí jen, aby nohy a paže měli umožněný volný pohyb. Postačí tedy běžné oblečení.

Bowlingová koule a kuželky

V minulosti byly dřevěné, ale nyní jsou navíc překryty uretanem, plastem, epoxidovou pryskyřicí nebo je pokrytí kombinované. Koule má hladký povrch a standartní váhu 7,25 kg. Na každé kouli jsou umístěny tři otvory pro uchopení prsteníkem, palcem a prostředníkem. Kuželky váží od 1,47 do 1,64 kg a musejí být všechny stejné.
žena hrající bowling

Dráha a její pravidla

Bowlingová dráha má 39 tenkých pruhů ze dřeva nebo polyuretanu. Žlaby, které jsou uloženy podél dráhy, sbírají chybně vržené koule. Celkem proběhne na dráze 10 kol a hráč musí během nich srazit co největší počet kuželek. Při těchto kolech se vždy hází koulí na dvakrát. Za každou shozenou kuželku je tedy jeden bod, a pokud se vám podaří strike, tak se vám body získané v následujících dvou hodech násobí dvěma. Situace, při které se vám podaří shodit všech deset kuželek na dva hody, označujeme jako spare a při dalším hodu se vám zdvojnásobí počet bodů. Termín nedohoz se používá pro situaci, kdy ani po druhem hodu nepadnou všechny kuželky. Koule se vrací zpět automaticky po každém provedeném hodu díky speciálnímu zařízení.