Nezařazené

Nikdy není pozdě

Je jedno, jestli je to maturitní zkouška, nedaří se v některém z předmětů nebo jenom vaše dítko prostě pořád nechápe, jak fungují rovnice. S blížícím se koncem školního roku narůstá tlak, a mnoho rodičů s nelibostí sleduje, jak se z abstraktního „nejde mi matika“ stává „asi to nebude ani na tu trojku“ a hned potom „propadám“. Nebojte se, pořád se toho ještě dá spousta zachránit. Základem je kvalitní doučování. Jaká jsou kritéria kvalitního lektora?
·         Přizpůsobí se vám
·         Bude trpělivý
·         Bude látce sám rozumět
·         Dokáže vypíchnout, v čem je problém
studentka s tužkou
Dobrý lektor se vám přizpůsobí. To samozřejmě neznamená, že máte právo vytáhnou svého učitele z postele uprostřed noci nebo trvat na lekcích v šest ráno, ale on by měl chápat, že každému vyhovuje něco jiného. Takže pokud se raději učíte odpoledne, a váš lektor trvá na ranních lekcích, je asi lepší najít si někoho jiného. To samé se týká prostředí. Někdo potřebuje ticho, jinému vyhovuje okolní ruch. Je to vždycky kompromis, ale jestliže pro vás je nejlepší knihovna, tak dobrý učitel nebude trvat na rušné kavárně a naopak. Na druhou stranu, někdy je dobré nechat si od něj i poradit, například pokud má pocit že příčinou vašich potíží je nesoustředěnost. S tím souvisí jiná věc. Dobrý doučovatel je trpělivý, a chápe, že problémy, se kterými se perete měsíce, se nedají napravit za odpoledne. Další věcí pak je, že pokud někdo někoho doučuje, tak by měl chápat, že dotyčný člověk nemá asi k danému předmětu úplně láskyplný vztah, a že si alespoň na začátku asi nebude moc věřit. Takže by měl být připravený na to, že uvidí nervová zhroucení, že je dost možné, že u učení budete nadávat a vztekat se a že asi hlavně na začátku bude muset i ty nejtriviálnější věci opakovat asi tak desetkrát. A aby to mohl udělat, musí látce sám rozumět. A to nejen tak, že to má načtené z knížek, ale tak, že to opravdu chápe, a umí věci přeložit do srozumitelného jazyka. Koneckonců, čtete tohle, takže číst asi umíte.
stoh knih a brýle
Kdyby šlo jen o to, přečíst si knížku, tak už jste to asi udělali. Ale protože potřebujete doučování, tak bude asi potíž v něčem jiném. A jeho úkol je zjistit v čem. Lektor nemusí být psycholog, ale ti nejlepší jsou tak dobří právě proto, že dokáží odhalit, co za vaše neúspěchy může: někdy je to nesoustředěnost, ze které pramení hloupé chyby, jindy vám prostě chybí základy, a někdy, ale jenom někdy, za to opravdu může lenost. Ať už je to ale cokoli, dobré doučování by vím mělo padnout na míru.